Perly-druhy perel

PERLY DRUHY PEREL:

1) Perly továrně varáběné (tzv.umělé). a) Méně kvalitní (např.skleněné) - stejný materiál uvnitř i na povrchu b) kvalitní - mají NUCLEUS (jádro) + povrchovou vrstvu(vytvořenou strojně)z chemicky stejného materiálu jako kultivované perly.(např.Perly Malorca).

2) Perly uměle pěstované(kultivované) - známé jako pravé mořské perly - povrchová vrstva popř.i celá perla je vytvořena perlorodkou(tedy živým tvorem) pěstovanou člověkem na specielních farmách. a) slanovodní: - AKOYA : JIHOMOŘSKÉ: TAHITI: MABE: KESHI b) sladkovodní: - BIWA: ČÍNSKÉ SLADKOVODNÍ

3) PERLY (ryze) přírodní (tzv.lovené) - celá perla je vytvořena perlorodkou bez zásahu člověka, člověk ji pouze vyloví.   

perly - JAK OŠETŘOVAT PERLY Sejměte šperk před sprchováním a mytím nádobí.Nedovolte aby šperk přišel do přímého kontaktu s kosmetickými přípravky, parfémy a laky na vlasy.Dbejte aby jiné šperky s kameny nepoškrábaly povrch perel.Po sejmutí vyčistěte perly jemným otřením měkkou látkou.Příležitostně perly ponořte do roztoku jemného mýdla a teplé vody a pečlivě je vyleštěte měkkou látkou.Tato jednoduchá péče zajistí trvalou krásu Vašich perel.

PERLY: LEGENDY O PERLÁCH: K perlám patŕícím k nejstarším známým skvostům se pojí mnohé legendy, často pocházející z temnot dávných časů.Tomu, kdo se stal třeba náhodou majitelem perel, kyne prý štěstí, úspěch i láska při každém podnikání. U starých řeků byly perly symbolem čistoty, u starých Ŕímanů rovněž symbolem půvabu a blahobytu.Z indických legend a dochovaných obrazových znázornění vyplývá, že perly byly používány jako kouzelný prostředek.Ve velmi starých pověstech bylo popsáno použití perel jako talismanů při náboženských obřadech.Vedle toho jsou na některých indických obrazech znázorněni válečníci, kteří mají své štíty posázeny perlami chránícími je před zraněními.Jinde je znázorněna princezna, která si zhotovuje náhrdelník z perel nalezených na bambusovém květu- ten však roste jen tam, kam vkročili bohové. V indii jsou také známy ,,perly lásky,,, stejně jako v Persii, kde byl Alexander Veliký od své nevěsty obdarován perlami neobyčejné krásy.Jakmile Alexander a jeho muži přinesli perly do Řecka, způsobili postupně,,perlové opojení,, v celé Evropě.Známá je i pověst o Kleopatře, která přinesla Marku Antoniovi nápoj lásky vhozením dvou drahocenných perel do číše vína.