Tipy a rozdělení hodinek

Tipy a rozdělení hodinek  

"Sportovní".

Tyto hodinky jsou od svého vzniku určené pro použití v extrémních podmínkách. Švýcarské společnosti ve snaze realizovat tento úkol věnují jejich vytvoření skutečně mnoho práce. Jde jak o zvlášť pevné materiály i zvláštní uložení zajišťující hermetičnost, tak o další novinky. V důsledku toho se s nimi můžete vydat na přespolní běh přes řeky a rokle nebo se vydat na jízdu na ledních saních s plachtou. Tyto hodinky nepromoknou, nerozbijí se (leda kladivem ... a to ještě ...), nevadí jim prach. Ať se děje co chce, vždy budete znát přesný čas a vůbec všechno, co vám vaše hodinky mohou sdělit. Tím vším se rozumí dodatkové funkce. Může jít o stopky, tachymetr, pulsometr, telemetr, otočný kroužek, měřič hloubky potopení atd. Výběr je značně rozsáhlý. Pokud se chcete potápět do velké hloubky, pak je lepší opatřit si hodinky, které jsou speciálně určené pro potápěče. Ty lze používat pod vodou, aniž by bylo nutné sundávat rukavice. Navíc se jejich ručky i číselník zpravidla pokrývají látkou, která svítí ve tmě. Design sportovních hodinek může být nejrůznější - od mužných TAG Heuer a Breitling až po luxusní posypané brilianty Happy Sport firmy Chopard. Bezpodmínečná spolehlivost (a někdy i exotika) sportovních hodinek vábí nejenom milovníky silných pocitů, ale i lidi, jejichž život je rovnoměrný, klidný a nepředpokládá nic neočekávaného. 

"Chronograf".

Pokud potřebujete změřit určitou dobu, pak používejte chronograf. Právě tak se říká hodinkám se stopkami. Mechanismus, který měří úseky času i základní hodinkový mechanismus pracují autonomně. Spuštění, zastavení a vrácení zpět, to jsou funkce běžných stopek. V hodinkách s rozšířenou funkcí, takzvaných stopkách s dvěma ručkami (splite), se navíc registruje mezičas. Hodinky této třídy se snadno poznají podle vnějšího vzhledu: jsou zde další malé číselníky, dvě tlačítka nad i pod natahovací korunkou, masivní plášť. Moderní chronografy jsou zpravidla dobře chráněné před vnějšími vlivy (před vlhkostí, vlivem magnetických polí atd.). Chronografy vyrábějí takové firmy jako Tag Heur, Frank Muller, Breguet a Eberhard & Co. Funkční kvalita chronografů nabízených švýcarskými firmami je již dávno uznávaná. To znamená, že se při volbě budete orientovat především na vnější vzhled. Například chronografy Tag Heuer mají moderní design, masivní plášť a pevný náramek se spolehlivou sponou. Franck Muller nabízí jen mechanické chronografy - automatické a s ručním natahováním ve dvou kolekcích - Cintrée Curvex (s protáhlým pláštěm) a Classic (s pláštěm kulatého tvaru) v klasickém stylu. Jeho chronografy mají často něco zvláštního, nějakou doplnitelnou funkci. Výlučně mechanické chronografy vyrábějí Breguet a Eberhard & Co.  

"Designérské (módní) hodinky".

Moderní člověk neexistuje mimo čas a samozřejmě ani mimo módu. Hodinky, které patří do této třídy, mohou být velmi populární dnes a zítra již vůbec nikoho nemusí zajímat. Ve svých kolekcích využívají módní domy barvy a tvary, které odpovídají sezónním kolekcím odívání - pravoúhlé, oválné, šestiúhlé, soudkovité a nebo i ve tvaru roztékající se kapky jako u modelu Dali firmy Softwatch. Poslední výkřik roku 2000 jsou dámské hodinky, které mívají čtvercový nebo obdélníkový tvar pláště stejně silný, a to je velmi důležité, jako náramek. Kromě toho brilianty v ocelovém plášti. Cože? Ocel! Ne zlato a vůbec už ne platina! Všeobecně jsou tendence módy roku 2000 asi tyto: přehnaná ženskost a zdůrazněná mužskost. Je třeba poznamenat, že designérské hodinky jsou adresované v první řadě ženám. Hezčí polovina lidstva se mnohem více stará o změny ve světě módy, což je všeobecně známo. Proto ženy, které kupují hodinky, se jen málo zajímají o technické parametry mechanismu. Zato je velmi zajímá, zda se hodí do jimi vytvořené představy, zda do ní zapadnou. Tradiční ženskost v designu hodinek znamená něco malého a skvostného. Proto mnohé firmy začaly vyrábět celkem nepatrňoučké ženské hodinky a rovněž opakovat své modely, které byly vyrobené již dříve, ale tentokrát s minirozměry. Vnější vzhled designérských hodinek je však hlavní, a proto se především používají quartzové mechanismy. Ovšem také prestižnější a samozřejmě i dražší modely se švýcarskou mechanikou ETA nebo Lemania. Konstruktéři hodinek si dávají velkou práci s tím, aby uspokojili často se měnící ženská přání. Bezpochyby sem lze v tomto ohledu zařadit vynález nabízený firmou Nina Ricci. Je to model s možností rychlé a snadné výměny řemínku nebo náramku. Takové hodinky pak mohou vyhovovat i té nejrozmarnější ženě! Dnes, kdy jsou názvy známých módních domů symbolem bohatství a úspěchu, na číselnících hodinek se stále častěji objevují jména právě vynikajících návrhářů. Jména jako Christian Dior, Pierre Balmain, Chanel, Yves Saint Laurent zkrášlují moderní populární hodinkové značky a takovým hodinkám se říká Fashion-brands. Hodinky této třídy náleží k nejvyšší módě. Tvoří velmi důležitou složku kolekce. Například u hodinek známého pařížského módního domu Pierre Balmain lze považovat za pověstnou hrozinku designu kolekce Arabesques právě kontrast náročných "ledových" vzorů na číselníku hodinek a klasické formy pláště.  

"Dámské hodinky".

Ó vy ženy, ženy! Příklad vrtkavosti a snahy po ohromování. Jejich svět je svět jemný a vybraný, je to svět, kde každá maličkost může jednoduše vyřešit hamletovskou otázku: "Být, či nebýt?" Je to svět vytvořený z nuancí a vytvářející obraz plný kouzla a nevyčerpatelného šarmu. O ženské moudrosti existují legendy a přitom současně může být dětsky bezprostřední. Jsou to bytosti lehkomyslné a současně racionální! Ve své podstatě jde o rozpor, ale s podivuhodnou harmonii v projevu. Nekonečná ženskost, nevyčerpatelný zdroj inspirace umělců a básníků přinášel světu největší umělecká díla... Múza - to je funkce ženy daná jí osudem. Není možné obviňovat lepší polovinu lidstva, že by nedbale brala svoje povinnosti. A protože každá žena, když vytváří svůj obraz, právě tak jak je individuální, stejně tak je náročná ve svém tvůrčím hledání, přináší to tvůrcům hodinek obrovské pole činnosti. Muž potřebuje především znát čas. Pro ženu je důležité určit svoje místo v tomto čase, a proto hodinky slouží spíše její neodolatelnosti než přesnosti. Právě pro ženské hodinky byly vytvořeny ty nejmenší mechanismy, které by se vešly do miniaturních skvoucích plášťů a upozorňovaly na ušlechtilou vznešenost jejich nositelky. Tvorba dámských hodinek je záležitost velmi pracná a současně ušlechtilá. Jejich výrobci se snaží uspokojovat ten nejproměnlivější vkus. Hodinářské firmy, které přitakávají věčnému přání dam vypadat každý okamžik nově, vytvářejí různé ženské modely, kde se již předem počítá se změnou vnějšího vzhledu. Například hodinky s kompletem různobarevných kroužků, které lze kdykoli změnit. A navíc je zde možnost velmi rychle vyměnit řemínek! Firma Van der Bauwede vypracovala speciální mechanismus upevnění, který je určen právě pro tuto snadnou výměnu. Dvě sekundy a místo Popelky je tu královna. Je to vábivé, není-liž pravda?! V takovém souboru může být až 20 variant řemínků a náramků pro všechny životní situace. Takové hodinky nabízejí firmy Nina Ricci Cleef & Arpels... Ženské hodinky Patek Philippe, Breguet a Chopard byly vždy uměleckými díly. Nenechávaly lhostejnými ani korunované hlavy. Firma Chopard velmi pracuje na tom, aby byla žena vždy neopakovatelnou. Firma navrhuje nejenom nádherné a luxusní hodinky, ale také jejich různé ozdoby. Firma Exaequo vytvořila pozoruhodnou kolekci na motivy obrazů Salvadora Dalího - Dali Softwatch.  

"Klenotnické hodinky".

Předmět bohatství, který je přístupný, a s tím je třeba se smířit, zdaleka ne všem. Posuďte sami: zlato různých odstínů (žluté, bílé, růžové) a někdy i platina a další vzácné kovy. Navíc k tomu brilianty, rubíny, smaragdy, safíry ... Z toho vznikají právě takové hodinky. K tomu se dodá vynikající švýcarský mechanismus. Nyní se všechno výše uvedené znásobí filigránskou prací klenotníka a inspirací designéra. Co z toho bude? Obvykle něco kouzelného! A říká se tomu "klenotnické hodinky". Breguet, Chopard, Frank Muller, Patek Philippe, Happy Diamonds, Nina Ricci, Delaneau, Harry Winston - jsou firmy, které dosáhly úspěchu na tomto kouzelném kolbišti. Protože klenotnické hodinky jsou určeny pro vystupování na veřejnosti, často se k nim nabízí i soubor ozdob - prvek který neustále patří k rautům a recepcím. Zpravidla se takové soubory vyrábějí jen jako jediný exemplář pro konkrétního zákazníka. Je ovšem také možné si vybrat hotové ozdoby. Například Chopard vytváří celé kolekce zahrnující klenotnické hodinky a ozdoby. Je to Casmir, hodinky provedené s využitím orientálních ornamentů. Happy Diamonds vynikají volně uloženými brilianty na číselníku. Kolekce La Vie on Rose uchvacuje podivuhodným spojením růžového zlata se vzácnými růžovými brilianty. Sestavování nádherných kompletů zahrnujících hodinkové ozdoby je tradicí firmy Harry Winston.  

"Komplikované hodinky".

Tourbillon, repetice, věčný kalendář, chronograf, "skákající" indikátor hodiny. Jestliže se v hodinkách vyskytuje třeba jen jedna z výše uvedených dodatkových složitých mechanických funkcí, je to více než důvodem pro jejich zařazení do třídy "komplikované". Vznik každého z těchto mechanismů je výsledkem velkých úspěchů konstruktérského myšlení. Kombinace několika složitých mechanických zařízení pak předvádí vrcholky mistrovství vybraných švýcarských výrobců hodinek. Věčný kalendář. Kdyby měl faraon ve své pyramidě takové hodinky, pak by i dnes věděl kolikátého je, jaký je den v týdnu, měsíc, v jaké fázi se právě nachází Měsíc... To není přehánění. Nejdokonalejší a nejsložitější mechanismy věčného kalendáře skutečně mohou vyhovět Gregoriánskému kalendáři po celá staletí, brát v úvahu všechny změny a nevyžadují opravy. Principem jejich činnosti je, že kolečko indikátoru měsíce se otočí jednou za rok a otáčí přitom kolečkem indikátoru přestupného roku, které se otočí jednou za čtyři roky. Úplné kalendáře (které ukazují datum, den v týdnu a měsíc) nejsou tak dokonalé jako věčné. Jednou za měsíc vyžadují korekci. Minutová repetice. Umožňuje "slyšet", jak plyne čas. Zvonečky uvnitř tohoto mechanismu vydávají zvukový signál, aby bylo možno snadno identifikovat hodiny, čtvrthodiny a minuty. Jejich zvuky se odlišují svým timbrem a výškou. Mechanismus repetice byl a zůstává jedním z těch nejsložitějších. Tourbillon. Dobře vám radím, podívejte se na obrázek. Všechno je geniálně prosté. Tourbillon je klasická výjimka - je to geniální a přitom vůbec ne jednoduché! Svojí krásou okouzluje - složitostí ohromuje! Abyste měli možnost zakusit všechnu tuto stupnici pocitů, tourbillon téměř vždy zůstává na číselníku otevřený. Jeho mechanismus byl vynalezen Breguetem v roce 1795. Kompenzuje vliv změn zemské gravitace na přesnost chodu hodinek. Od okamžiku vynálezu tourbillonu již uplynula dvě století a bylo vyrobeno jen několik tisíc těchto mechanismů.  

"Klasické".

Do této třídy patří hodinky, jejichž každý článek prošel zkouškou času. A čas je cenzor, který nenechá nic stranou. Proto také takové hodinky vypadají klidně, přísně, důstojně. Zpravidla se používá kulatý plášť a temně hnědý nebo černý kožený řemínek. Číselník neobsahuje nic zbytečného ani žádné zbytečné funkční možnosti. Již tradičně na nich bývá pouze hodinová a minutová ručka. Lze koupit klasické hodinky, kde bude navíc sekundová ručka, ukazatel datumu a rezervy chodu. To, že zde nejsou potřeba další technické vymoženosti, umožňuje vytvořit velmi tenké mechanismy - o tloušťce půl druhého až dva milimetry. Klasické hodinky jsou univerzální, a proto jsou na trhu nejoblíbenější. Hodí se všem a do každé situace. Lidé, kteří dávají přednost klasickým hodinkám, dokáží ocenit svůj čas. Jsou to hodiny důležitých setkání, prezentací a recepcí. Bohatství a úspěch dávají přednost měření času pomocí drahých klasických hodinek se zlatým pláštěm a koženým řemínkem, někdy i zdobeným malým počtem briliantů. Série klasických hodinek vyrábí naprostá většina hodinářských firem - Breguet, Chopard, Patek Philippe a další.