HODINKY PRIM : České hodinky

Velmi kvalitní české hodinky značky PRIM, dostupné a kvalitní hodinky pro běžné nošení i společenské příležitosti, jako tomu bylo dlouhá léta v minulosti. Ve spolupráci s vynikajícími českými designéry a odborníky vznikají nové kolekce hodinek, jak v moderním designu, tak i retro kolekce za využití nových technologií a materiálů. Modely Prim „PRIMEK" jsou navrhovány, kompletovány a testovány v České republice, spolupracujeme s vynikajícími designéry a odborníky. Kvalita hodinek Prim je velmi vysoká. Proto jsme se v roce 2009 požádali o udělení certifikátu kvality „CZECH MADE".

Historie a současnost značky PRIM

Za začátek průmyslové hodinářské výroby u nás lze považovat rok 1946, kdy byl v Liberci zřízen podnik Chronotechna. O dva roky později byl založen národní podnik Chronotechna se sídlem ve Šternberku.

Plán na perspektivní výrobu náramkových hodinek vznikl již v roce 1948, avšak k jeho realizaci došlo až v letech padesátých. Práce na prvním modelu byly zahájeny v první polovině roku 1952. Měl 15 rubínových kamenů, kotvový krok a samokompenzační vlásek. Již roku 1954 bylo vyrobeno pět prototypů. Jejich zkoušky dopadly na výbornou, a tak byla v lednu 1957 zahájena sériová výroba. Tehdejší Československo se tak začlenilo mezi pouhý tucet států světa schopných vyrobit náramkové hodinky. Hodinářství mělo i v té době výjimečné postavení v rámci ostatních průmyslových odvětví. Složitý hodinkový strojek se již v té době sestával z více než stovky součástí, jejichž rozměry se určovaly na desetiny a setiny milimetru. Následujícího roku se i pro náramkové hodinky začala používat stejná značka, jakou Chronotechna již dříve dala budíkům a nástěnným hodinám - PRIM.

Po roce 1989 byl národní podnik Chronotechna privatizován. Všechna licenční práva ke značce PRIM zakoupila v roce 2001 společnost MPM-QUALITY. Postupně jsme téměř zapomenutou značku opět uvedli v život. Po době, kdy na konci 90. let byla přerušena výroba těchto hodinek, jsme navázali na tradici původní české značky. Vyrábíme dostupné a kvalitní hodinky v moderním designu pro běžné nošení i společenské příležitosti, jako tomu bylo dlouhá léta předtím. Naše modely „PRIMEK“ jsou navrhovány, kompletovány a testovány v České republice, spolupracujeme s vynikajícími designéry a odborníky. Kvalita hodinek se neustále zvyšuje.

Nyní se můžeme pyšnit tím, že se s našimi hodinkami PRIM setkáváme v mnoha obchodech a lidé jim znovu důvěřují. To bylo a je naším prvořadým cílem. Spojili jsme pro Vás tradici a eleganci.


Materiály pouzder hodinek PRIM
U našich výrobků se v současné době používají zásadně ušlechtilé materiály, jako nejpoužívanější je ušlechtilá nerezová OCEL 316L, TITAN a u některých hodinek STŘÍBRO s označením „925“ nebo ZLATO s označením „585“ 14 karátů.
Ocel 316L
Používaná ušlechtilá nerezová ocel 316L, je pevná, tvrdá a nepodléhá korozi. Používá se také v potravinářském průmyslu, lékařském odvětví - chirurgické nástroje a také v jiných odvětvích klenotnického průmyslu. Je to velmi kvalitní materiál náročný na opracování, které je prováděno na moderních CNC strojích s vysokou přesností.
Titan
Titan používáme jak u sportovních modelů tak u dámských modelů. Je to lehký kov šedé barvy, barevně stálý a antialergický. Pro porovnání váhy - titan je cca. o 32% lehčí než ocel. Po opracování leštěním je téměř k nerozeznání od oceli. Titan je pro své vlastnosti používán také v leteckém průmyslu ale i v lékařském odvětví.
Povrchové úpravy
Povrchové úpravy spočívají v leštění, kdy ocel je leštěna do vysokého zrcadlového lesku, nebo kartáči vytvořen matný povrch. Jiné povrchové úpravy oceli ještě donedávna nebyly možné. Dnes vytváříme zlacenou povrchovou úpravu, zcela novou metodou IPG, nebo jiné odstíny stejnou metodou s výsledkem červeného zlacení IPGR, módní černé matné či lesklé IPB.
IP - Ion plated
Iontové pokovování je fyzikální depozice z plynné fáze (PVD). Zjednodušeně se dá říct, že iontové pokovování využívá pravidelné bombardování povrchu pouzdra nebo náramku ionty a tím ukládání vrstvy karbidu. Vše probíhá ve vakuu za vysokých teplot. Tato vrstva je několikrát tvrdší než dřívější metody. Proto je tato vrstva velmi odolná proti otěru a vyniká dlouhou životností. Iontové pokovování se používá také na nářadí, obráběcí nástroje a jiné.
Safírové sklo
U některých modelů je použito safírové sklo. Ve skutečnosti se jedná o syntetický safír, čirý korund, který je velmi odolný proti poškrábání. Na Mohsově stupnici odpovídá tvrdost safíru stupni 9 což je jen o jeden stupeň méně než diamant.
Křemíkové sklo - Minerální sklo
Je to nejběžněji používané sklo pro hodinky PRIM. Hlavní výhodou je poměr ceny a kvality. Další výhodou je jeho snadnější opracování než tomu bývá u safírových skel. Není tak tvrdé jak safírové, je však dostatečně odolné pro běžné užívání.
Strojky QUARTZ
Zde je použit krystal jehož kmitočet řídí přesnost hodinkového strojku. Jde o strojky s bateriovým pohonem, které jsou velmi přesné a vykazující malé odchylky chodu. Životnost baterie závisí na mnoha faktorech užívání, obvykle bývá 2 roky.
Radio control - DCF
Používáme také strojky řízené radiovým signálem. Tyto strojky přijímají signál z vysílače čas udávaný atomovými hodinami. Pro střední Evropu je vysílač umístěn v Mainflingenu (Německo) a vysílá na frekvenci 77,5 kHz. Některé multifrekvenční strojky mohou přijímat signály v jiných časových pásmech, pokud se budou nacházet v dosahu vysílače.
Mechanické strojky
Mechanický strojek pohání pružina, která se postupně rozbaluje. Natažení je prováděno korunkou, rezerva chodu je u těchto strojků 36 hodin.
Automat
Mechanický strojek natahující se za pomocí závaží umístěného na rotoru, který se pohybem ruky otáčí a tím natahuje pružinu. Proti přetažení je pružina opatřena kluznou spojkou. Tyto strojky lze natáhnout i korunkou, pokud nebyly nějakou dobu v provozu.
Dýnko - Dno hodinek - Víčko
Výhradně používáme ušlechtilou nerezovou ocel 316L. Některá dýnka jsou navíc opatřena průzorem ze skla, aby bylo možno sledovat práci hodinkového strojku. Uzavírají hodinkové pouzdro jak na závit tak mohou být vlisována nebo přišroubována šroubky. Na dýnku bývá uvedena základní charakteristika daného modelu hodinek.