Části strojku hodinek

AMORTIZÁTORY (tlumiče): 

jsou zařízení určené pro ochranu osiček součástí mechanismu před zlomem při rázovém zatížení.

Tourbillon -

mechanismus, který kompenzuje vliv změn gravitace země na přesnost chodu hodinek. Jde o kotvový mechanismus umístěný uvnitř pohyblivé platformy se setrvačkou uprostřed a otáčející se kolem vlastní osy během jedné minuty. Byl vynalezen v roce 1795 A.-L. Breguetem.

Ústřice -

jeden z nejznámějších modelů firmy Rolex a rovněž touto firmou patentovaný způsob dvojité hermetizace mechanismu hodinek chránící tento mechanismus před vnějšími vlivy.

Spirála Breguet -

spirála, jejíž vnitřní i vnější konec jsou zahnuty tak, že doba kmitu soustavy vlásku setrvačky nezávisí na amplitudě kmitů (izochronní soustava). Vynález patří Abrahamu-Louisovi Breguetovi.

Spirála nebo vlásek -

tenké spirálové kolečko, které je upevněno vnitřním koncem na osu setrvačky a vnějším do čelisti. Počet závitů setrvačkové spirály je obvykle 11 nebo 13.

Setrvačka -

setrvačníkové kolečko společně se spirálou, které vytváří kmitovou soustavu, která se stará o rovnoměrný pohyb pastorkového mechanismu hodinek.

Rotor

- půldisk z těžkého kovu, který se volně otáčí kolem osy hodinek a pomocí reverzního zařízení mění energii svého oboustranného otáčení na energii, která je nezbytná pro natahování pera.

Most -

profilová součást hodinkového mechanismu, která slouží pro upevnění opěr os hodinkových ozubených koleček. Název mostu odpovídá názvu ozubeného kolečka.

Maltézský kříž -

prvek hodinkového mechanismu, který se využívá pro omezení síly natažení natahovacího pera. Tato součást dostala svůj název proto, že se tvarem podobá maltézskému kříži. Maltézský kříž je také logem firmy Vacheron Constantin.

Kotvový mechanismus (kotva)

- se skládá z kotvového kolečka, vidličky a setrvačníku (dvojitého kyvadla). Jde o část hodinkového mechanismu, která převádí energii hlavního (natahovacího) pera na impulsy předávané, aby udržovala přesně stanovenou periodu kyvů, což je nezbytné pro rovnoměrné otáčení pastorkového mechanismu.

Kameny -

termín, který se používá pro název součástí hodinek vyrobených z rubínů, safírů nebo granátů a to jak syntetických tak i přírodních, které se používají pro snížení tření mezi kovovými součástmi.

Bageta -

hodinkový mechanismus podlouhlého obdélníkového tvaru, nebo způsob broušení drahokamů do obdélníku.